O nás Novinky Rady a tipy: Jak vydlabat dýni?

Novinky

zpět na výpis novinek

23. 10. 2017

Rady a tipy: Jak vydlabat dýni?

Rady a tipy: Jak vydlabat dýni?

Dostat se do takové obří dýně mnohým připadá až nereálné. Poradíme vám, jak na to. 

Až půjdete v sobotu dopoledne na farmářské trhy, nebo i do některého z obchodů, budete zakopávat o dýně na každém rohu. Vyřezávání dýní je u nás každým rokem víc populární - není se čemu divit. Kulatá zelenina se strašidelnými i úsměvnými výrazy vypadají skvěle na zahrádce i za oknem. 

Vyřezávání není tak složité, jak se na první pohled zdá. Nepotřebujete na to nic, co byste ve vaší domácnosti nenašli. Poradíte si s klasickým větším kuchyňským nožem a polévkovou lžící nebo naběračkou. 

V první řadě si na dýni předkreslete obyčejnou tužkou, kde ji budete chtít vyřezávat, nebo si návrh načrtněte na papír. Odřízněte vrchtní část dýně, jako jeden kus, abyste ji mohli zase snadno zaklopit. 

Pomocí lžíce zbavte vrchní odklopovací část vláken a rosolovité dužiny se semínky. Pokračujte stejně důkladně i uvnitř dýně. Čím více dužiny dýně vydlabete, tím více bude prosvícena, ale na druhou stranu, zase méně vydrží.

Až budete mít dýni vydlabanou jak jste si přáli, můžete začít vyřezávat předkreslený obličej. V tuto chvíli sáhněte do šuplíku spíše po menším a tenkém noži, kterým lépe dotáhnete detaily. Při každém oříznutí vyjměte nepotřebnou část.

Už jsme skoro u konce! Teď stačí rozmyslet, čím z dýně uděláme lampu. Tradičně bychom sáhli jistě po svíčce a i my jsme toho zastáncem. Je třeba si ale uvědomit, že svíčka životnosti dýně příliš nesvědčí. Pokud chcete dýní zdobyt domov třeba týden, sáhněte po elektrickým osvětlením s LED diodami.


Další novinky