Náš sortiment Recepty Hovězí špízy se salátem z chřestu a artyčoků
Hovězí špízy se salátem z chřestu a artyčoků

Hovězí špízy se salátem z chřestu a artyčoků

Doba přípravy 45 minut
Náročnost receptu střední

Ingredience

Maso:
Hovězí hanger U.S. 2000 g
Pepř černý celý 1 g
Sůl 10 g
Extra panenský olivový olej 100 g
Salát:
Chřest bílý, čerstvý 500 g
Chřest zelený, čerstvý 500 g
Artyčoková srdíčka sterilovaná, celá 500 g
Rajčata datlová 500 g
Kapary sterilované 50 g
Cibule červená 50 g
Extra panenský olivový olej 50 g
Sůl 5 g
Bobkový list 1 g
Citrony 50 g
Nové koření celé 1 g
Kopr čerstvý 20 g
Dresink:
Extra panenský olivový olej 200 g
Sůl 1 g
Citron na šťávu 80 g
Cukr třtinový tmavý 20 g

10 porcí

Příprava salátu (cca 20 minut)
Sterilované artičoky necháme okapat na papírové kuchyňské utěrce. Dokonale osušené je rozkrojíme podélně na polovinu a ještě jednou osušíme. Poté je vložíme na pánev s velmi malým množstvím olivového oleje a opečeme je z obou stran do nazlátlé barvy. Do kastrůlku nalijeme vodu, osolíme a ochutíme citronovou šťávou, bobkovým listem a novým kořením. Nálev přivedeme k varu. Chřest oloupeme a krátce jej spaříme v připraveném nálevu na skus. Nejdříve spaříme zelený, pak bílý. Spařený chřest vložíme do studené vody s ledem ihned po vyndání z nálevu. Tím zastavíme tepelnou úpravu a chřest bude mít i nadále krásnou barvu. Chřest překrojíme. Rajčata rozkrojíme na čtvrtiny a vykrojíme dužninu. Kapary přendáme na cedníček a necháme okapat. Oloupanou červenou cibuli nakrájíme na kostičky. Všechny připravené suroviny zlehka ochutíme dresinkem.

Příprava dresinku (cca 3 minuty)
Do misky nalijeme olivový olej, sůl, citronovou šťávu, zasypeme třtinovým cukrem a metlou vymícháme hladkou emulzi.

Příprava grilu (cca 5 minut)
Nejdříve si nahřejeme gril na 200 °C. V případě, že máme k dispozici gril, jehož deska je energeticky rozdělena na dvě části, druhou polovinu grilu nahřejeme na 100 °C. Na této části necháme ogrilované špízy odpočinout před servírováním. Nahřátou grilovací desku pečlivě otřeme poolejovanou papírovou utěrkou (s buničinou), než se vytvoří čistá, lesklá nepřilnavá plocha.

Příprava špízu (cca 30 minut)
Omytý hanger osušíme papírovou utěrkou a nakrájíme ho po vlákně na proužky asi 2 cm široké a o hmotnosti 100 g. Nakrájené proužky masa napícháme na připravené špízové jehly (kovové či dřevěné). Na nahřátém grilu špízy grilujeme po obou stranách. Na gril klademe špízy tak, abychom je při otáčení položili tam, kde bylo volné rozehřáté místo. Grill se tak nezchladí a maso dobře ogrilujeme. Dle přání volíme stupeň propečenosti. Jakmile je maso hotové, přesuneme je na menší příkon tepla a necháme ho 5 minut tzv. "odpočinout". Maso se uvnitř zatáhne a při servírování z něj nevytéká šťáva.

Servírování

Salát promícháme s dresinkem těsně před servírováním. Naaranžujeme jej na talíř a přiložíme k němu špízy.  

Tip:

Můžeme používat také artyčoky čerstvé. Z nich se používají pouze středy, tzv. srdíčka. Po očištění je musíme vložit do citronové šťávy, jinak černají. Pak je spaříme v ochucené vodě či nálevu.

U grilu je nejdůležitější jeho správné nahřátí a samotné načasování ogrilování masa. Dodržení propečenosti masa dle přání hosta je samozřejmostí. Nejčastější úprava je "medium" a "medium rare". 

Další recepty

Čokoládové brownies s borůvkami

Doba přípravy 30 minut
Náročnost receptu snadná

Zobrazit celý recept

Domácí čoko-bonbóny

Doba přípravy 15 minut
Náročnost receptu snadná

Zobrazit celý recept

Avokádovo-čokoládová pěna

Doba přípravy 15 minut
Náročnost receptu snadná

Zobrazit celý recept

ZOBRAZIT DALŠÍ RECEPTY